* szlak czerwony z Mikuszowic (1h 15min)
* szlak czarny z Wilkowic (1h 15min)
Chatka na Rogaczu to bardzo przyjemne i kameralne miejsce na mapie Beskidu Małego. Z obiektu dobiega przyjemna melodia SDM, naprzeciw rozpościera się widok na Beskid Śląski na czele ze Skrzycznem, a zapach lata i cudne domki dla owadów wprawiają w błogi nastrój. Przyjemna odskocznia od miejskiego zgiełku.
* szlak niebieski z Przełęczy Przegibek (1h)
* szlak żółty/zielony ze Straconki (1h 45min/1h 15min)
* szlak czerwony z Mikuszowic przez Rogacz (2h 15min) /Łysą (2h 30 min)
* szlak czarny+żółty ze Stalownika (1h 30min)
* szlak zielony/czarny z Wilkowic (2h 10min)
* szlak żółty z Międzybrodzia (2h 30min)
Na szczycie Magurki Wilkowickiej znajduje się schronisko PTTK, które służy turystom od 1913 roku. Obiekt posiada 56 miejsc noclegowych, bufet oraz dużą jadalnię. Szczyt nie należy do widokowych, ale i tak przyciąga tłumy turystów. Najpopularniejszy szlak niebieski z Przełęczy Przegibek cechuje najmniejsza deniwelacja, a 2 km odcinek nie zajmuje więcej niż 60 minut.
* szlak czerwony+niebieski z Mikuszowic (3h)
* szlak niebieski z Czernichowa (2h 20min)
* szlak czerwony+niebieski z Międzybrodzia (2h 20min)
* szlak czerwony+niebieski z Łodygowic (2h)
* szlak czarny+niebieski z Wilkowic Górnych (2h 30min)
* szlak niebieski z Przełęczy Przegibek (1h 50min)
Najwyższy szczyt Beskidu Małego gęsto porasta las mieszany, więc nie ma co liczyć na panoramy, choć kilkanaście lat temu można było z niego obserwować Żar czy Jezioro Międzybrodzkie. Mimo wszystko jest licznie odwiedzany, a na miejscu znajdziecie ławki i dziesiątki kamiennych kopczyków.
* szlak czerwony ze Straconki (1h 30min)
* szlak niebieski z Przełęczy Przegibek (1h)
* szlak niebieski z B-B Lipnik (1h 15min)
* szlak zielony z Międzybrodzia Bialskiego (2h)
Kopuła szczytowa Gaików jest zalesiona i tym samym pozbawiona widoków. Jednak nieco poniżej wierzchołka, na wysokości około 750m n.p.m., tuż przy szlaku czerwonym, znajduje się widokowa platforma - Ambonka Pani Jolci. Historii tego miejsca ani słynnej Pani Jolci nie znam, ale panorama z tej niewielkiej drewnianej konstrukcji jest imponująca.
* szlak żółty z Żarnówki Dużej (2h)
* szlak czerwony z Żarnówki Małej (2h 25min)
* szlak czarny+żółty z B-B Lipnik (2h)
* szlak żółty/zielony z Kóz (2h 30min)
* szlak czerwony ze Straconki (3h 15min)
Hrobacza Łąka to niezbyt wybitny szczyt w paśmie Beskidu Małego, a jego nazwa pochodzi od polany porastającej wierzchołek, skąd pięknie prezentuje się Beskid Mały, Śląski, Żywiecki, a nawet Tatry. Na wierzchołku stoi olbrzymi metalowy krzyż, natomiast u jego podnóża znajduje się taras na stronę północno-wschodnią. Nieopodal polany leży schronisko, które funkcjonuje jako Dom Turystyczno-Rekolekcyjny „Chrobacza Łąka”.
* droga pożarowa z Kóz (30min)
Koziański kamieniołom powstał w latach 1910-1912 i prosperował do 1994 roku, kiedy to uległ likwidacji. Obecnie w starym wyrobisku znajduje się staw z wód opadowych. Mają w nim siedliska liczne gatunki żab i ryb, a wokół jeziora rosną brzozy, topole, modrzewie oraz krzewy. Tuż obok kamieniołomu poprowadzony jest żółty szlak papieski na Hrobaczą Łąkę, a sam zbiornik można okrążyć dookoła. Na szczyt osuwiska dostaniemy się szutrową drogą i to właśnie z tego miejsca roztacza się panorama na gminę Kozy, Kotlinę Oświęcimską, Jezioro Goczałkowickie, Wyżynę Śląską, Bielsko-Białą oraz Pogórze Cieszyńskie.
* droga pożarowa z Kóz (15min)
Wilcze Stawy znajdują się nieopodal kamieniołomu, ale o ich istnieniu wiedzą raczej lokalsi aniżeli turyści. Dwa niewielkie jeziorka skryte w lesie są niebywałą ciekawostką przyrodniczą. Właściwie nie wiadomo kiedy powstały, ale ze względu na niezwykłe oświetlenie przenoszą nas w osobliwy świat magii. Można tam dostać się leśną ścieżką lub utwardzoną drogą pożarową.
* szlak czerwony z Przełęcz Kocierskiej (3h 25min)
* szlak czarny+czerwony z Kozubnika (1h 20min)
* szlak czerwony z Żarnówki Małej (1h 30min)
* szlak czarny z Międzybrodzia (1h 10min)
* szlak zielony z Międzybrodzia (2h 10min)
Góra Żar napływ turystów odnotowuje od 2004 roku, kiedy PKL udostępniło kolej linowo-terenową, która w 5,5 minuty może przewieść turystów na szczyt. Obok górnej stacji znajduje się restauracja, a przed nami roztacza się widok na Beskid Mały, Śląski i Żywiecki, a także Jezioro Żywieckie i Międzybrodzkie. Na szczycie góry znajduje się zbiornik wodny, który jest elementem elektrowni szczytowo-pompowej.
* szlak czerwony z Przełęcz Kocierskiej (2h 35min)
* szlak żółty z Wielkiej Puszczy (1h 20min)
* szlak żółty z Porąbki (2h)
* szlak czerwony z Żarnówki Małej (2h 20min)
* szlak zielony+czerwony z Międzybrodzia (1h 30min)
Wierzchołek Kiczery jest świetnym punktem widokowym. Możemy podziwiać panoramę Beskidu Małego, Śląskiego, Jezioro Czanieckie, ale przede wszystkim widok na zbiornik góry Żar. Na szczycie często można spotkać biwakowiczów, jest miejsce na ognisko i do odpoczynku. Kiczera to jeden z przyjemniejszych punktów na mapie Beskidu Małego.
* szlak zielony z Przełęczy Kocierskiej (1h 40min)
* szlak zielony/niebieski z Porąbki (2h 15min)
* szlak żółty z Wielkiej Puszczy (50min)
* szlak żółty z Targanic (1h 20min)
Ten niewybitny szczyt w paśmie Andrychowskim jest rozległą widokową polaną, w dodatku niebywale kameralną. Zbocza Trzonki porastają wiekowe lasy bukowo-modrzewiowe z domieszką jodły, o częściowo pierwotnym charakterze. Nieopodal, na Przełęczy Bukowskiej znajduje się drewniana chatka turystyczna „Limba”, która swą nazwę wzięła od pobliskiej zabytkowej alei tych drzew.
* szlak czerwony z Przełęczy Kocierskiej (1h 15min)
* szlak czarny z Rzyk-Czarny Groń (1h 30min)
* szlak żółty z Kocierza (1h 15min)
* szlak żółty z Targanic (1h 35min)
* szlak żółty z Rzyk-Praciaki (2h 35min)
Potrójna nazywana jest przez miejscową ludność Czarnym Groniem i posiada dwa wierzchołki. Polana szczytowa pozwala na obserwację dookolnej panoramy Beskidu Małego, Śląskiego, Żywieckiego, a także pasma Gorców oraz Tatr. Rozpoznanie łańcuchów nie stanowi problemu dzięki tablicom umieszczonym na wierzchołku, a nieco poniżej znajduje się Chata Potrójna – prywatne schronisko.
* szlak żółty z Kocierza (50min)
* szlak żółty z Targanic (2h)
* szlak żółty z Rzyk-Praciaki (2h)
* szlak czerwony+żółty z Przełęcz Kocierskiej (1h 45min)
* szlak czarny+żółty z Rzyk-Czarny Groń (2h)
To studenckie schronisko mieści się w drewnianym domu z 1911 roku i obecnie jest własnością prywatną. Obiekt jest czynny cały rok i choć warunki są spartańskie, to dysponuje 30 miejscami noclegowymi. Przed chatką znajdują się również ciekawe drogowskazy, a miejsce jest niezwykle urokliwe. Nieco powyżej chatki, przy żółtym szlaku do Przełęczy Zakocierskiej znajduje się oryginalna skała Zbójeckie Okno.
* szlak czerwony z Lasu (1h)
Grota Komonieckiego jest pomnikiem przyrody nieożywionej, którą każdy może zwiedzić od środka. Ma powierzchnię 115m2, natomiast największe wrażenie robi potok Dusica spadający z impetem ze stropu. Zjawisko najlepiej prezentuje się zimą, kiedy zamarznięta woda tworzy niebywałe lodowe formacje. Około 50 m poniżej jaskini znajduje się malowniczy wodospad Dusiołek, który jest największym wodospadem w Beskidzie Małym.
* szlak zielony z Kocierza Rychwałdzkiego (30min)
* szlak niebieski+zielony ze Ślemienia (4h)
Wierzchołek Łysiny porasta las, jednak dzięki rozległym łąkom po wschodniej stronie szczytu roztacza się szeroka panorama. Na południową stronę widoki obejmują Babią Górę, Pasmo Jałowieckie, Beskid Żywiecki, a przy dobrej widoczności także Gorce i Beskid Wyspowy. W rejonie szczytu znajduje się grupa skał zwana Zamczyskiem, a w nim Jaskinia Lodowa.
Chatka Gibasówka - 806m n.p.m.
* szlak zielony z Kocierza Rychwałdzkiego (3h)
* szlak niebieski+zielony z Koconia (1h 55min)
* szlak żółty+zielony z Rzyk-Praciaki (1h 45min)
Chatka Gibasówka znajduje się w przysiółku Gibasy, a jej klimat jest wspaniały. Z noclegu można skorzystać praktycznie przez cały rok, jednak najlepiej skontaktować się z gospodarzem chatki telefonicznie. Z okolic chatki rozciąga się szeroka panorama na większą część Beskidu Żywieckiego, Beskid Mały oraz Tatry. Nieopodal leży murowana kapliczka z figurką Chrystusa upadającego pod Krzyżem.
* szlak żółty z Rzyk-Praciaki (1h 30min)
* szlak czerwony z Przełęczy Kocierskiej (2h 20min)
* szlak niebieski+czerwony z Koconia (2h 20min)
Wierzchołek Łamanej Skały jest gęsto zalesiony, pozbawiony widoków, a jedyną atrakcję stanowi tabliczka szczytowa oraz betonowy słupek. Nazwa Łamana Skała pochodzi od licznych ostańców w okolicach wierzchołka i jest to jedno z tych miejsc, które odwiedza się przy okazji dłuższej wędrówki, a nie jako cel sam w sobie.
* szlak czarny z Rzyk-Jagódki (1h 25min)
* szlak niebieski z Koconia (3h 30min)
* szlak żółty z Targoszowa (1h 50min)
* szlak czerwony z Krzeszowa (1h 55min)
* szlak niebieski z Wadowic (4h 20min)
* szlak zielony z Andrychowa (4h 30min)
* szlak żółty/zielony ze Świnnej (2h 25min)
Leskowiec jest gęsto porośnięty lasem, jednak szczytowa polana pozwala na obserwację szerokiej panoramy. Na wierzchołku znajduje się krzyż jubileuszowy, deszczochron oraz beskidzka ławka. Nieco poniżej szczytu, na Groniu Jana Pawła II, usytuowane jest schronisko PTTK, działające od 1933 roku.
* źródłem podania czasów przejścia jest mapa wydawnictwa ExpressMap
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz