PIENINY WŁAŚCIWE
* szlak żółty+niebieski z Krościenka n/D (1h 55min)
* szlak żółty+niebieski ze Sromowców Niżnych (2h)
* szlak zielony+niebieski ze Sromowców Niżnych (1h 55min)
Trzy Korony posiadają w rzeczywistości pięć wierzchołków, a najwyższa jest Okrąglica, gdzie zbudowano platformę widokową nad 500-metrową przepaścią. Ze szczytu można podziwiać panoramę Tatr, Pienin, Gorców, Beskidu Sądeckiego, Spiszu oraz wijący się w dole Dunajec. Turyści odwiedzali Trzy Korony od niepamiętnych czasów - około 1860 roku pod sam szczyt wyjeżdżano 4-konnymi zaprzęgami, później stały się modne piesze wycieczki, nawet by podziwiać wschód słońca i tak zostało do dziś.
* szlak zielony+niebieski z Krościenka n/D (1h 30min)
* szlak niebieski ze Szczawnicy + przeprawa przez Dunajec (1h)
Kopuła szczytowa Sokolicy jest zabezpieczona barierkami, aby uchronić turystów przed spadnięciem w 310-metrową przepaść. Wierzchołek porastają reliktowe sosny mające nawet 500 lat, a najbardziej charakterystyczne drzewko do 2018 roku zwisało na grani nad przepaścią (zostało uszkodzone przez helikopter podczas akcji ratowniczej GOPR). Szczyt jest bardzo dobrym punktem widokowym na Pieniński Przełom Dunajca, Pieniny Środkowe, Małe Pieniny, Magurę Spiską oraz Tatry.
* szlak żółty+niebieski z Krościenka n/D (1h 15min)
* szlak żółty+niebieski ze Sromowców Niżnych (2h 10min)
* szlak zielony+niebieski ze Sromowców Niżnych (1h 40min)
Zamek Pieniny znany również pod nazwą zamku św. Kingi jest średniowieczną warownią, która miała stanowić schronienie dla klasztoru klarysek na wypadek zagrożenia. Budowla jest jednym z najstarszych murowanych zamków w Polsce i stanowi przykład zamku wysokogórskiego, wręcz wtopionego w krajobraz. Aktualnie możemy podziwiać zaledwie ruiny, a wejścia strzeże przepiękna figura św. Kingi.
* szlak żółty+niebieski z Krościenka n/D (1h 45min)
* szlak zielony+niebieski z Krościenka n/D (2h 30min)
Szlak niebieski, zwany Sokolą Percią łączy dwa najpopularniejsze szczyty Pienin - Trzy Korony i Sokolicę. Nie należy do najtrudniejszych, ale trzeba pamiętać że jest eksponowany i prowadzi po skałach nad przepaścią. Odcinek zabezpieczony jest barierkami, jednak osoby wrażliwe na wysokość powinny omijać ten wariant, natomiast dla reszty będzie ciekawym doświadczeniem, z kilkoma punktami widokowymi.
* szlak żółty ze Sromowców Niżnych (10min)
Schronisko PTTK Trzy Korony oferuje 50 miejsc noclegowych w pokojach 2-5 osobowych z łazienkami i wysokim standardzie. Leży u stóp góry, której nie tylko zawdzięcza swoją nazwę, ale także niesamowity widok. Z parkingu czeka nas zaledwie kilka minut niewymagającego spaceru, niewspółmiernego do widoków.
* szlak żółty ze Sromowców Niżnych (1h 15min)
* szlak żółty z Krościenka n/D (1h 10min)
Przełęcz Szopka jest również zwana Przełęczą Chwała Bogu. Oddziela Pieniny Czorsztyńskie od Właściwych, a widok zarówno na północ, jak i na południe zachwyca. Po jednej stronie mamy Beskid Sądecki i otulające go gęste lasy, natomiast po drugiej wyraźnie widać Tatry od Bielskich aż po Zachodnie.
* szlak zielony z Czorsztyna (15min)
Zamek Czorsztyn to średniowieczna warownia położona nad Jeziorem Czorsztyńskim, a z murów roztacza się przepiękna panorama na okoliczny krajobraz. Charakterystyczne ruiny są udostępnione do zwiedzania, a wstęp dla osoby dorosłej to koszt 12zł.
* szlak niebieski z Czorsztyna (20min)
Majerz to niewybitny masyw, będący w istocie ogromną, niesamowicie widokową halą. Trasa na szczyt zajmuje nie więcej niż 10 minut marszu, a panorama Tatr, Gorców oraz Beskidu Sądeckiego jest niesamowita. Na polanie od maja do października wypasane są owce, a tuż przy szlaku znajduje się bacówka, gdzie można się zaopatrzyć w oscypki, bundz oraz żętycę.
* szlak niebieski z Przełęczy Osica (50min)
* szlak czerwony+niebieski z Kątów (1h 10min)
Macelak to drugi co do wysokości szczyt w Pieninach Czorsztyńskich. Choć wierzchołek porasta gęsty las, to nieco poniżej znajduje się widokowa polana, a do tego prawie nikt się nie zapuszcza w te rejony.
MAŁE PIENINY
* szlak zielony+niebieski z Jaworek (2h 10min)
* szlak żółty+niebieski z Jaworek (3h 30min)
* szlak zielony z Przełęczy Korbalowej (1h 35min)
* szlak żółty+niebieski z Przełęczy pod Tokarnią (2h 25min)
* szlak żółty+niebieski ze Szlachtowej (2h 50min)
Wysoka, zwana również Wysokimi Skałkami, jest najwyższym szczytem Pienin. Położona jest na granicy polsko-słowackiej, więc zalicza się zarówno do Korony Gór Polski, jak i Słowacji. Kopułę szczytową porasta bór świerkowy, więc podczas wędrówki nie uświadczymy widoków, jednak przy szlaku ulokowanych jest kilka punktów obserwacyjnych. Warto je zaliczyć po kolei, by mieć przedsmak widoków z wierzchołka. Bardzo ładnie prezentują się Pieniny Czorsztyńskie, Właściwe, Magura Spiska oraz Tatry.
* szlak zielony z Jaworek (30min)
Wąwóz Homole jest jedną z największych atrakcji turystycznych w Pieninach. Unikalny kanion zamknięty jest przez 120-metrowe skalne ściany, a jego dnem płynie Potok Kamionka. Już na początku trasy pojawiają się charakterne widoki, a szlak kilkukrotnie przecina strumień. Niegdyś trzeba było pokonywać go po kamieniach, obecnie zostały zamontowane ułatwienia w postaci mostków, schodów i poręczy.
* szlak żółty z Jaworek (1h 35min)
* szlak żółty z Litmanowej (1h)
* szlak zielony+niebieski z Jaworek (3h 15min)
Przełęcz Rozdziela jest nie tylko turystycznym przejściem granicznym pomiędzy Polską a Słowacją, ale także oddziela pasmo Pienin od Beskidu Sądeckiego. I tak kierując się z niej na prawo możecie podążać w kierunku Wysokiej, na lewo na Przełęcz Obidza, a oba szlaki prowadzą granicą państw. Miejsce jest świetnym punktem widokowym, a ruch turystyczny w tym miejscu jest znikomy.
* szlak żółty+niebieski z Przełęczy pod Tokarnią (1h 35min)
* szlak żółty+niebieski ze Szlachtowej (2h)
* szlak zielony+niebieski z Jaworek (1h 45min)
Górski Ośrodek pod Durbaszką położony jest w malowniczym otoczeniu gór. Można dostać się tu szlakami turystycznymi, a także nieznakowaną drogą dojazdową z Jaworek. Warto wiedzieć, że na miejscu nie uświadczycie alkoholu, więc nie liczcie na zimne piwo w upalny dzień. Sam obiekt jest raptem 5 minut drogi od wierzchołka, który jest rozległą, widokową polaną.
* szlak żółty z Przełęczy pod Tokarnią (1h)
* szlak żółty ze Szlachtowej (1h 30min)
* szlak niebieski ze Szczawnicy (2h 30min)
Wysoki Wierch to jeden z najlepszych punktów widokowych w całych Pieninach, a liczba odwiedzających go turystów jest odwrotnie proporcjonalna. Dookolna panorama ze szczytu pozwala podziwiać Tatry, Spisz, Pieniny Właściwe, Małe Pieniny, Magurę Spiską, Gorce oraz Beskid Sądecki. Niezależnie jaką trasę na szczyt wybierzecie, będziecie zachwyceni.
* szlak czerwony z Wielkiego Lipnika (30min)
* dojazd samochodem
Przełęcz pod Tokarnią, czyli słowackie Lesnicke Sedlo to genialny punkt widokowy niewymagający wysiłku. Dotrzeć można tu samochodem, jadąc drogą krajową 543 do miejscowości Wielki Lipnik, gdzie należy skręcić w lewo w kierunku wsi Leśnica. Można tutaj także dotrzeć na nogach lub na rowerze, bowiem na przełęczy krzyżują się dwa szlaki turystyczne: czerwony z miejscowości Czerwony Klasztor oraz żółty prowadzący ze Szlachtowej przez Wysoki Wierch. Przełęcz oferuje genialny widok na Tatry, ale podziwiać z niej również można Pieniny, słowacką część Beskidu Sądeckiego oraz pasmo Magury Spiskiej.
* szlak czerwony z Przełęczy pod Tokarnią (40min)
* szlak zielony+czerwony z Leśnicy (1h 25min)
* szlak zielony+czerwony z Bednare (1h 40min)
Szlak na Aksamitkę przebiega przez rozległe polany z szerokimi panoramami, a na trasie zwykle nie spotkacie żywej duszy. Szczyt Aksamitki poznać można po maszcie, znajduje się tam opisana panorama, a z jej wschodnich zboczy roztacza się ładny widok na Pieniny. kameralne miejsce na Słowacji.
* szlak czerwony z Czerwonego Klasztoru (1h 30min)
* szlak zielony+czerwony z Leśnicy (1h 30min)
* szlak zielony+czerwony z Bednare (1h 50min)
Plasna to niezbyt widokowy i niepopularny pieniński szczyt w słowackiej części pasma. Szlaki prowadzą wśród sielankowych polan po umiarkowanym terenie i w tym przypadku to nie cel, a droga jest znacznie ciekawsza. Na wierzchołku znajduje się altanka oraz niewielkie okno z widokiem na Tatry. Szczyt polecam raczej przy okazji niż jako punkt docelowy.
* szlak niebieski z Leśnicy (1h 15min)
* szlak niebieski/czerwony z Czerwonego Klasztoru (35min)
Przełęcz pod Klasztorną Górą to sielankowa polana w bliskim sąsiedztwie cywilizacji. Na miejscu zastaniemy jeden z najpiękniejszych widoków na Tatry oraz Trzy Korony w otoczeniu kwiecistej łąki. Przełęcz jest kameralna i rzadko odwiedzana przez turystów, co sprzyja odpoczynkowi.
* szlak niebieski z Leśnicy (35min)
* szlak niebieski z Czerwonego Klasztoru (1h 10min)
* szlak żółty z Huty (50min)
Przełęcz Limierz to łagodne siodło zwieńczone polaną także po słowackiej stronie pasma. Na miejscu znajduje się wiata dla turystów, opisana panorama, a przede wszystkim widok na Pieniny Właściwe na czele z Trzema Koronami. To również jeden z kameralnych pienińskich zakątków.
* szlak czerwony Szczawnica - Czerwony Klasztor (2h 30min)
Przełom Dunajca możemy pokonać nie tylko tratwą w towarzystwie flisaka, lecz także rowerem lub pieszo i właśnie te dwa sposoby, przy pomocy własnych mięśni polecam najbardziej. Szlak czerwony wzdłuż Dunajca to 10-kilometrowy spacer wśród urwistych skał, przy szumie rwącego potoku i zapachu lasu. Po drodze usytuowanych jest wiele ławek do odpoczynku, a widoki na znane szczyty Pienin umilają wędrówkę.
* szlak czerwony ze Szczawnicy (15min)
Dotarcie do schroniska Orlica nie nastręcza żadnych trudności. Obiekt położony jest w malowniczym otoczeniu, tuż obok Drogi Pienińskiej prowadzącej wzdłuż Dunajca. Polecam nie tylko wybrać się tu na krótki spacer, ale również po dłuższej wędrówce pienińskimi szlakami. Wtedy strawa oraz napitek będą smakować jeszcze bardziej.
* szlak niebieski ze Szczawnicy (1h)
* szlak żółty ze Szczawnicy (1h 10min)
* szlak niebieski+żółty z Leśnicy (1h)
Szafranówka znajdująca się w głównym grzbiecie Pienin, choć nie należy do najwyższych ani najbardziej widokowych jest tłumnie odwiedzana. Wszystko za sprawą kolei linowej na nieopodal leżącą Palenicę, która przyciąga rzesze turystów. Wierzchołek jest zalesiony od południa, jednak w kierunku północnym i zachodnim rozciąga się panorama na Pieniny, Gorce i Pasmo Radziejowej w Beskidzie Sądeckim.
* dojazd samochodem
Czerwony Klasztor to jedna z najsłynniejszych budowli sakralnych w Pieninach, a nazwę swą wzięła od nieotynkowanych ścian z czerwonej cegły. Oczywiście tak wyglądało to podczas jego budowy, bo dziś z czerwoności została zaledwie dachówka. Z miejscowości rozpościera się widok na Trzy Korony, a wąska uliczka wzdłuż murów jest niesamowicie klimatyczna. Klasztor można również zwiedzać wewnątrz, a wstęp kosztuje zaledwie 3€ od osoby dorosłej.
PIENINY SPISKIE
* szlak czerwony z Dursztyna (1h 15min)
* szlak zielony+czerwony z Frydmana (2h)
* szlak żółty+czerwony z Falsztyna (1h 30min)
* szlak żółty+czerwony z Łapszy Niżnych (2h)
Na szczycie Żaru znajduje się drewniana wieża widokowa i choć konstrukcja nie jest wysoka, to dzięki niej można podziwiać panoramę Tatr, Gorców oraz Jezioro Czorsztyńskie. Masyw zbudowany jest z wapieni, jednak by cieszyć się widokami najpierw trzeba pokonać strome podejście. Nie mniej warto, bo miejsce jest bardzo kameralne i nietypowe dla pasma Pienin.
* szlak czerwony z Łapszy Wyżnych (30min)
* szlak czerwony z Dursztyna (40min)
Na szlaku widoki pojawiają się wprost proporcjonalnie do zdobywanej wysokości, a już po 20 minutach na horyzoncie widać wierzchołek Grandeusa. Na szczycie najbardziej charakterystyczne jest olbrzymie, samotne drzewo z usytuowaną tuż obok kapliczką. Panorama z wierzchołka obejmuje Tatry, Pieniny, Magurę Spiską oraz Gorce, a miejsce jest niezwykłe i bardzo spokojne.
* dojazd samochodem
Średniowieczna warownia znajduje się na prawnym brzegu Jeziora Czorsztyńskiego, z łatwością dojedziecie tu samochodem, a mury jak i wnętrze udostępnione są do zwiedzania (bilet normalny 28zł). Zamek najpiękniej prezentuje się z zapory zwłaszcza o zachodzie słońca. Można również udać się w rejs po jeziorze do Zamku Czorsztyn.
* źródłem czasów przejścia jest mapa wydawnictwa WIT
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz