* szlak żółty z Rzek (3h 10min)
* szlak czarny+żółty z Lubomierza (3h 15min)
* szlak czarny+żółty z Koniny (2h 10min)
Polana Przysłopek to kolejna hala z widokowymi perspektywami i ławkami do odpoczynku. Jak na wszystkich gorczańskich halach do lat 80. prowadzony był tu wypas owiec, a po włączeniu tych terenów do parku narodowego zaprzestano wypasu przez co hale zarastają. Od 2021 postanowiono jednak kosić polany, by niebawem całkowicie nie zarosły. Całe szczęście, bo hale w Gorcach są nieodłącznym elementem krajobrazu.
* szlak żółty z Rzek (1h)
* szlak czarny+żółty z Lubomierza (3h 55min)
* szlak czarny+żółty z Koniny (3h 15min)
Polana Podskały ma duże walory krajobrazowe i przyrodnicze, ale także kulturowe. Znajduje się tutaj jeden zrekonstruowany szałas oraz kilka niszczejących, które są pozostałością po dawnym pasterstwie mieszkańców gorczańskich miejscowości - Zagórzan. Z polany możemy obserwować rozległe widoki na Gorce, Beskid Wyspowy oraz Beskid Żywiecki. Podskały to również skupisko wielu rzadkich i chronionych roślin, a wiosną polanę pokrywa fioletowy dywan krokusów.
* szlak żółty z Rzek (2h 10min)
* szlak czarny+żółty z Lubomierza (2h 55min)
* szlak czarny+żółty z Koniny (2h 15min)
* szlak niebieski+zielony z Rzek (2h 40min)
Gorc Troszacki to właściwie punkt kulminacyjny hali o tej samej nazwie, która oferuje widok na Tatry, Magurę Spiską, Beskid Sądecki, Beskid Wyspowy i liczne szczyty Gorców. Leży na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego, a wiosną polana obsypana jest krokusami. Teren od ponad 40 lat nie jest już wypasany, więc jak inne gorczańskie hale powoli zarasta. Ostał się tutaj jeden odremontowany szałas pasterski.
* szlak niebieski+ścieżka czerwona z Rzek (3h 50min)
* szlak niebieski+zielony z Rzek (4h 15min)
* szlak zielony z Ochotnicy Dolnej (4h 45min)
* szlak żółty+zielony z Ochotnicy Górnej (3h 50min)
* szlak czerwony+zielony z Przełęczy Knurowskiej (2h 50min)
Jaworzyna Kamienicka uchodzi za jedną z najpiękniejszych gorczańskich polan, a uroku dodaje jej usytuowana na górnym skraju Bulandowa Kapliczka - najstarszy zabytek sakralny na terenie Gorczańskiego Parku Narodowego. Jest najwyższą górą po Turbaczu i można z niej podziwiać Gorc oraz Kudłoń. Miejsce jest kameralne, na skraju polany stoją ławki do odpoczynku, gdzie można wsłuchać się w przyrodę.
* szlak niebieski z Rzek (2h 30min)
* szlak zielony z Ochotnicy Dolnej (3h)
* szlak żółty+zielony z Ochotnicy Górnej (3h 35min)
* szlak czarny+niebieski ze Szczawy (3h 25min)
* ścieżka edukacyjna czerwona z Zasadnego (2h)
Kopuła szczytowa Gorca jest w dużej mierze zarośnięta, ale w 2015 roku na wierzchołku została wybudowana drewniana wieża widokowa, z której można podziwiać obszerną panoramę. Z Gorca rozciąga się widok na Tatry, Pieniny, Beskidy oraz Gorce - Magurki, Turbacz i Lubań. Poniżej szczytu znajduje się polana Gorc Kamienicki, która jest własnością prywatną i również jest bardzo widokowa.
* szlak niebieski+zielony z Rzek (3h 15min)
* szlak zielony z Ochotnicy Dolnej (3h 45min)
* szlak żółty z Ochotnicy Górnej (2h 50min)
* szlak czerwony+zielony z Przełęczy Knurowskiej (3h 50min)
Polany Przysłop to rozrzucone hale pomiędzy Gorcem a Jaworzynę Kamienicką. W skład grupy wchodzi Polana Przysłop, Przysłop Dolny i Przysłop Górny. Każda z nich oferuje obszerną panoramę oraz ławki do odpoczynku. Na miejscu można cieszyć się spokojem, ponieważ polany są traktowane przechodnio, a ruch turystyczny tutaj i tak nie należy do dużych.
* ścieżka edukacyjna zielona z Jaszczy (1h 35min/2h 15min)
Szczyt Magurki to w rzeczywistości ogromna hala, jedna z największych w Gorcach. Magurki są jednym z najlepszych punktów widokowych w paśmie ze względu na bliskość Tatr. Na wierzchołku w 2015 roku została udostępniona turystom wieża widokowa, a drewniana konstrukcja z górnym tarasem jest przyjazna nawet osobom z lękiem wysokości. Przy okazji wizyty na Magurkach warto udać się ścieżką dydaktyczną również do wraku samolotu "Liberator".
* szlak niebieski z Nowego Targu - Marfiana Góra (30min)
* szlak zielony+czarny z Nowego Targu (2h 35min)
* szlak czarny z Klikuszowej (1h 40min)
* szlak zielony+czarny z Obidowej (1h 55min)
Koliba na Łapsowej położona jest na południowych stokach Bukowiny Obidowskiej, a spod schroniska rozpościera się szeroka panorama Tatr i Kotliny Nowotarskiej. Drewniany budynek został wyremontowany i ponownie otwarty w 2017 roku, a przyciąga nie tylko stylowym wzornictwem, czy widokami, ale także kuchnią. Wokół koliby jest dużo miejsca do odpoczynku, a nieopodal znajduje się oryginalny pomnik owcy.
* szlak czerwony z Rabki-Zdrój (1h 55min)
* szlak czarny+czerwony z Rabki-Zdrój (1h 45min)
* szlak zielony z Ponic (1h)
* szlak zielony z Poręby Górnej (1h 10min)
Szczyt Maciejowa jest w całości porośnięty lasem, jednak już Bacówka PTTK Maciejowa położona na Polanie Przysłop może pochwalić się widokiem na Tatry czy Babią Górę. Jest to urokliwy i cichy zakątek na mapie Gorców. Obiekt został wybudowany w 1977 roku i jest jedną z 11 bacówek projektu Edwarda Moskały.
* szlak zielony z Obidowej (40min)
* szlak zielony+żółty z Poręby Górnej (1h 25min)
* szlak niebieski z Kułakowego Wierchu (1h 40min)
Stare Wierchy to szczyt znajdujący się na polanie Krauska, gdzie także zostało wybudowane schronisko PTTK. Obiekt oferuje 28 miejsc noclegowych i niewielką jadalnię. Stare Wierchy to także duży węzeł gorczańskich szlaków - można stąd udać się na najwyższy szczyt pasma – Turbacz, albo zmierzać w przeciwna stronę do klimatycznej bacówki na Maciejowej.
* szlak zielony z Obidowej (1h 20min)
* szlak zielony z Koninek (1h 45min)
Obidowiec jest szczytem w głównym grzbiecie Gorców, porasta go las świerkowy z każdym rokiem coraz rzadszy. Prześwity między drzewami pozwalają obserwować Tatry, Beskid Wyspowy oraz Gorce. Na Obidowcu znajduje się miejsce pamięci katastrofy samolotu sanitarnego, która wydarzyła się w maju 1973 roku. Pomnik składa się ze szczątków samolotu - do ażurowego krzyża przytwierdzona została blacha poszycia samolotu, okrągła tarcza ze znakiem Czerwonego Krzyża oraz fragment śmigła.
* szlak żółty/zielony z Nowego Targu (2h 30min)
* szlak niebieski z Łopusznej (2h 40min)
* szlak czerwony z Przełęczy Knurowskiej (2h 50min)
* szlak czerwony z Rabki-Zdrój (5h)
* szlak żółty z Rzek (4h 45min)
* szlak niebieski z Koninek (2h 20min)
Turbacz jest najwyższym szczytem Gorców oraz ważnym punktem geograficznym, ponieważ odchodzi od niego osiem grzbietów i jest granicą pięciu miejscowości. Na wierzchołku znajduje się betonowy cokół, na którym umieszczono wysokość oraz współrzędne Turbacza. Z każdym rokiem przez obumierający las, szczyt bardziej się odsłania i niegdyś pozbawiony widoków dziś umożliwia podziwianie Tatr, Beskidów i Gorców.
* szlak żółty/zielony z Nowego Targu (2h 30min)
* szlak niebieski z Łopusznej (2h 40min)
* szlak czerwony z Przełęczy Knurowskiej (2h 50min)
* szlak czerwony z Rabki-Zdrój (5h)
* szlak żółty z Rzek (4h 45min)
* szlak niebieski z Koninek (2h 20min)
Schronisko PTTK Turbacz jest największym obiektem w Gorcach, znajduje się tu najliczniejszy węzeł gorczańskich szlaków, a także zjecie tu najlepszą szarlotkę z jagodami, czyli Przysmak Gorczański. Schronisko jest bardzo popularnym celem wycieczek i gęsto obleganym o każdej porze roku. Obiekt służy turystom od 1958 r., oferując 110 miejsc noclegowych.
* szlak czerwony z Przełęczy Knurowskiej (2h 35min)
* szlak czerwony z Rabki-Zdrój (5h 15min)
* szlak żółty/zielony+czerwony z Nowego Targu (2h 45min)
* szlak niebieski/czarny+czerwony z Łopusznej (2h 45min)
Hala Długa to miła alternatywa dla nieopodal leżącego i licznie obleganego Turbacza. Ta polana reglowa zachwyca spokojem, onieśmiela rozmiarami i widokiem na majestatyczne Tatry, a wiosną czaruje dywanami krokusów. Znajdziemy tu również bacówkę, tablice informacyjne i ławki do odpoczynku. Polana do lat 90. była intensywnie wypasana, potem zaprzestano wypasu, jednak by zapobiec jej zarastaniu GPN w 2003 roku wprowadził kulturowy wypas owiec.
* szlak żółty z Rzek (4h 25min)
* szlak niebieski z Koninek (2h)
* szlak zielony z Niedźwiedzia (2h 30min)
* szlak żółty/zielony z Nowego Targu (2h 45min)
* szlak niebieski z Łopusznej (2h 55min)
Czoło Turbacza to piąty pod względem wysokości szczyt w Gorcach. Razem z leżącą nieco poniżej Halą Turbacz tworzą złocistą polanę kontrastującą z błękitnym niebem i są nierzadko oblegane przez stado owiec. Na hali usytuowany jest Szałasowy Ołtarz, gdzie ks. Karol Wojtyła odprawiał mszę dla turystów i pasterzy w 1953r.
Polana Turbaczyk - 1044m n.p.m.
* szlak zielony z Niedźwiedzia (1h 35min)
* ścieżka edukacyjna zielona z Koninek (1h 35min)
* szlak czarny z Koniny (1h 30min)
Turbaczyk jest polaną podwierzchołkową, charakteryzującą się dużą różnorodnością biologiczną – naliczono tutaj aż 14 różnych zbiorowisk roślinności. Miejsce warto odwiedzić również z powodu walorów widokowych oraz kwitnących wiosną krokusów. Istnieje także legenda o gospodarzącym na polanie przed wojną bacy o nazwisku Anioł, według której za pomocą czarów przywrócił on do życia owce, na które rzucił urok baca z Łopusznej.
* szlak czerwony z Przełęczy Knurowskiej (2h 20min)
* szlak czarny+czerwony z Łopusznej (2h 25min)
* ścieżka edukacyjna czerwona z Ochotnicy Górnej (2h 35min)
* szlak żółty+zielony z Ochotnicy Górnej (4h 25min)
* szlak niebieski+zielony z Rzek (4h 35min)
Kiczora jest trzecim szczytem Gorców, a jej nazwa oznacza zalesioną górę. Dawniej na polance stała drewniana wieża obserwacyjna, natomiast obecnie doskonałym punktem widokowym jest Hala Młyńska po południowo-wschodniej stronie szczytu. Wierzchołek nie jest celem samym w sobie, ale warto tu zaglądnąć przy okazji dłuższej wędrówki.
* szlak czarny z Łopusznej (1h)
Pucołowski Staw to niewielkie oczko położone w zaciszu Gorców, na polanie Srokówki. Jest to jedno z najwyżej położonych beskidzkich jezior, zasilane wyłącznie wodami opadowymi oraz z topniejących śniegów. Z roku na rok bardziej zarasta, a obecnie woda pojawia się tutaj tylko po większych opadach i w czasie roztopu śniegów. Warto odwiedzić w ramach ciekawostki oraz by podziwiać znad jeziorka obszerną panoramę Tatr, Jeziora Czorsztyńskiego i Kotliny Nowotarskiej.
* szlak niebieski z Przełęczy Snozka (2h 45min)
* szlak żółty z Kluszkowców (2h 55min)
* szlak czerwony z Krościenka (3h 30min)
* szlak zielony z Grywałdu (2h 40min)
* szlak niebieski/zielony z Ochotnicy Dolnej (2h 30min)
* szlak zielony z Tylmanowej (2h 40min)
Lubań to najdalej wysunięty na wschód wierzchołek Gorców. Z wieży widokowej na szczycie możemy obserwować Jezioro Czorsztyńskie, Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Gorce oraz Beskid Wyspowy. Na polanie pod szczytem stoi drewniana wiata, a w miesiącach wakacyjnych funkcjonuje tu baza namiotowa. Na obrzeżu polany znajdują się ruiny schroniska, które zostało napadnięte i spalone przez Niemców.
* szlak niebieski z Przełęczy Snozka (20min)
Szczyt wznoszący się zaledwie na 767m n.p.m. jest dobrze zagospodarowany turystycznie zarówno zimą jak i latem. Wyciąg krzesełkowy, park linowy, czy bike park, to tylko niektóre z możliwości jakie oferuje. Do tego dodajmy łatwą dostępność oraz rozległą panoramę na Tatry, Pieniny, Beskid Sądecki, Magurę Orawską oraz Gorce i w zasadzie nigdzie dalej iść nie trzeba. Na wierzchołku góry Wdżar znajduje się także Smocze Gniazdo, czyli rzeźba smoka zakutego w łańcuch, a obok niego tablica z gawędą.
Brak komentarzy:
Prześlij komentarz