Na szczyt z mapą WIT


Kiedy zaczynamy swoją przygodę z górami, wybór mapy wydaje się być czynnością banalnie prostą. Ot idziemy do sklepu, zabieramy z póki interesujące nas pasmo i możemy jechać w góry. Na rynku dostępnych jest jednak szereg różnych wydawnictw i w rzeczywistości wybór wcale nie jest tak łatwy, jak mogłoby się wydawać.
Na mapie najważniejsza, a niekoniecznie oczywista jest czytelność. Nie chodzi jednak o dobrą legendę, która również jest ważna, jednak o kolorystkę mapy, czyli cieniowanie ze względu na zróżnicowanie terenu. Otwierając mapę musimy od razu widzieć, gdzie jest las, gdzie polana, a gdzie turnia. Drugą cechą dobrej mapy jest aktualna i zróżnicowana siatka szlaków, co dla mnie oznacza nie tylko szlaki turystyczne, ale i drogi rowerowe, ścieżki przyrodnicze, historyczne oraz trasy narciarskie. Wszystkie te ważne cechy spełnia wydawnictwo WIT, które wcale nie jest dobrze znane wśród turystów, ale jeśli ktoś raz na nie trafi, to na pewno przy nich zostanie. Tak też było i ze mną. 


Świetne cieniowanie + przekrój szlaków łatwych, trudnych i ubezpieczonych
Z chęcią korzystam w domu i na szlaku
W mapach WIT dużym plusem jest oferta różnych pasm górskich i również słowackich. Co więcej mapy produkowane są również w języku słowackim, a miałam okazję widzieć je na własne oczy w Tatrzańskiej Łomnicy. Wydawnictwo WIT również jako jedyne na rynku podjęło się oznaczania szlaków według ich trudności. Trasy łatwe są standardowo oznaczane linią przerywaną, szlaki trudne oznaczane są kropeczkami, a ubezpieczone dodatkowo posiadają obramowanie/otoczkę. Na mapach wszystkie punkty widokowe oznaczone są czerwoną „gwiazdką”, co pozwala szybko namierzyć ciekawe miejscówki. Znajdziemy tu również opisy, wysokości oraz czasy przejścia, które są kluczowe przy planowaniu trasy. Kolejna świetna rzecz, jaką naniesiono na mapę, to kierunki zejścia lawin, co pozwala zaplanować zimową trasę, tak by unikać szlaków szczególnie zagrożonych. 

Czasy przejścia, rozstaje szlaków oraz lawiny w postaci czerwonych strzałek
Większość map WIT posiada plany głównych miejscowości, informator turystyczny oraz panoramy widokowe, dzięki czemu przy pierwszej wizycie możemy wybrać najciekawsze miejsca w regionie. W ofercie WIT możemy znaleźć mapy papierowe, jaki i foliowane, ja wybieram te drugie z racji częstego użytkowania i odporności na warunki atmosferyczne. 


Dodatkowo do każdego pasma górskiego wydawnictwo opracowało Przewodniki dla Łowców Krajobrazów, czyli serię panoram widokowych, które nie tylko pozwolą nam rozpoznać okoliczne szczyty, ale również lepiej nauczyć się topografii. Osobiście panoramki skradły moje serce i chętnie z nimi wędruję, szkoląc się przy tym na każdym kroku i chociaż czasem już nie są mi potrzebne, to i tak lubię siedzieć na szczycie i gapić się raz na widok, raz na opisy 😊 

Do wyboru do koloru
A tak korzysta się w górach
Nie zapominajmy, że przy wyborze mapy i przewodnika znaczenie ma również cena, a ta w Agencji Wydawnicznej WIT jest bardzo konkurencyjna, a pełną ofertę znajdziecie na ich stronieOczywiście mogę zachwalać wszystkie mapy, ale każdy musi sprawdzić na własnej skórze, czy produkt mu podchodzi, czy też nie. Ja natomiast niezmiernie cieszę się z podjęcia współpracy z wydawnictwem, którego od dawna jestem fanką. To kto rusza na szczyt z mapą WIT? 😉



A.N.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz